CHARAKTERYSTYKA 21K

BUKOŁAZ FOTO - PODSUMOWANIE

2019-12-16

FOTO PODSUMOWANIE
Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć BUKOŁAZA 2019 JESIEŃ autorstwa Daniela Reszke. 

KOMUNIKAT STARTOWY

2019-12-10

KOMUNIKAT STARTOWY
Czas na komunikat przed zawodami BUKOŁAZ JESIEŃ 2019. 

BUKOŁAZ JESIEŃ - ZGŁOSZENIA

2019-11-05

BUKOŁAZ JESIEŃ - ZGŁOSZENIA
Ku naszej uciesze startujemy z zapisami do biegów BUKOŁAZ JESIEŃ 2019 :) 

Oprócz standardowej mapy biegu BUKOŁAZ 21K EXTREMUM przez najbliższe dni będziemy odsłaniać przed Wami kolejne, węzłowe momenty najtrudniejszego szlaku BUKOŁAZÓW.

Ustalmy reguły, codziennie nasz artykuł wzbogacamy zdjęciami i opisem, aż wspólnie przejdziemy całą trasę 21K. Jeśli jesteście miłośnikami Bukowej, przygotowujecie się do biegu, powinniście zaglądać tu codziennie. :)

START/META - Szkoła na Skale

Główną bazą trekkingową BUKOŁAZA 2016 jest szkoła Jana Pawła II zwana również Szkołą na Skale. To tu wystartują wszystkie nasze biegi, tu zorganizujemy eco festyn BUKOLANDIA. Z inspiracji tego miejsca powstał projekt BUKOVASPORT zgłoszony do tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Lokalizacja w otoczeniu Puszczy Bukowej w sercu 130 letnich buków. Dokładny adres tego historycznego budynku to ulica Skalista 24 w Szczecinie. Kilka zdjęć, które pozwolą Wam się lepiej zorientować w otoczeniu.  

Iglica Wiskordu

Pierwszy etap naszej trasy BUKOŁAZ 21K EXTREMUM. Niespełna kilometr. Spojrzenie z porośniętego zbocza dawnego żwirowiska na samotną, postindustrialną iglicę WISKORDU. Najwyższy obiekt w Szczecinie (250m), jednocześnie dowód na cichy tryumf przyrody nad człowiekiem. Po 100 latach produkcji włókien sztucznych, od 16 lat obiekt wyłączony z produkcji, a na iglicy jego komina gniazduje sokół wędrowny. Z Iglicą Wiskordu spotkamy się jeszcze raz w okolicach 17 km.

Wiadukt pod Autostradą A6

Za Wami ledwie jakieś 10% trasy. Piaszczysty odcinek. Charakterystyczny punkt topograficzny. Po prostu nie sposób nie zauważyć betonowej wstęgi nad głową. Zaczynamy wbiegać w las.

Strzelnica wojskowa

Obiekt militarny, regularnie wykorzystywany przez Wojsko Polskie. W okresie II Wojny Światowej był to obóz pracy przymusowej w którym pracowały polskie włókniarki. Dobiegamy do jego bram i zakręcamy w kierunku Uroczyska Mosty.

Uroczysko Mosty

Trzy betonowe konstrukcje mostowe służące do szkolenia niemieckich wojsk saperskich. Historia mostów sięga lat 30-tych ubiegłego wieku.

STARA PROCHOWNIA

Niezwykle urokliwe miejsce. Nasze puszczańskie Hobbitowo. W przeszłości kilkanaście ukrytych w lesie składów amunicji dla niemieckiego Garnizonu Podjuchy.  Tymczasem dziś siedlisko około 50 nietoperzy i w każdym roku osiedla się ich więcej. Przypomnijmy, że nietoperze żyją średnio 30 lat. Każdy z nich zjada dziennie około 2000-3000 owadów. W momencie naszego biegu będą przechodzić w stan zimowej hibernacji. Spróbujmy ich nie niepokoić. :)

CZAJCZA GÓRA

Mocno zaawansowany etap naszej trasy. Za Wami dość długi piaszczysty podbieg. Jesteście na leśnym wzgórzu 127 m.n.p.m. Na najwyższym stoku Puszczy  Bukowej - od strony doliny Ponikwy 60 metrów wysokości względnej. Gdzieś tu możecie liczyć na punkt nawadniania. Za chwilę pobiegniecie Szlakiem Woja Żelisława i czekają Was kolejne niespodzianki.

DWIE WIEŻE

Obiecany kolejny moment naszego biegu BUKOŁAZ 21K EXTREMUM. Zbaczając ze szlaku Woja Żelisława odsłonimy Wam widok aż po horyzont dwóch wież Dolnej Odry. W prześwicie słupów drzew, przy dobrej pogodzie ujrzycie wielkiego kolosa, gwaranta energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim. Bądźcie gotowi na nieznane. :)

POTOK PONIKWY

Dobiegamy do Drogi Binowskiej, niewielkiego rozlewiska i zanikającego potoku Ponikwy. Rozpoczynamy wspinaczkę pod Bukowiec. Najbliższe odcinki trasy będą bardzo trudne. Jedno słowo pocieszenia. W tych okolicach czeka na Was stoisko odżywiania bananami. Dacie radę :) 

KATASTROFA LOTNICZA 1935

Kolejny odcinek naszego biegu. Dobiegamy do rozwidlenia z kamieniem znakiem Drogi Granicznej, który zapowiada sytuacje graniczne w naszym życiu. Czekają Was dwie naprawdę srogie przeprawy. Wytchnienie odnajdziecie dopiero przy punkcie topograficznym upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej z 31.01.1935. Ściśle dwa monumenty. Jeden z nich powstał jeszcze w latach trzydziestych i odnosi się do postaci tragicznie zmarłego Albrechta Rudelsdorfa. Drugi w formie ostrosłupa (trójkątny czworościan) posadowiony całkiem niedawno bo w 2012 roku, oddaje hołd wszystkim jedenastu ofiarom katastrofy. Pomnik waży 450 kg i wyróżnia się akwafortą na czarnym granicie na której widnieje wizerunek samolotu Junkers Ju-52. Tego samego, który obsługiwał w 1935 roku niemiecko-rosyjską linię lotniczą "DERULUFT" na trasie Królewiec - Berlin. Przyczyną katastrofy mogło być oblodzenie maszyny i błąd nawigacyjny pilota. W katastrofie zginęło trzech członków załogi i ośmiu pasażerów.

BUKOWIEC

Najwyższa góra naszego biegu - 148,4 m n.p.m. Drugi co do wielkości punkt wysokościowy na Pomorzu Zachodnim. Jeśli dobiegliście tutaj, z dużym prawdopodobieństwem jednak ukończycie ten bieg ;) Przy okazji pozdrowienia dla strażników czuwających nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym naszego pięknego lasu. :)

BIEG po GRANI

Przed Wami jeden z najpiękniejszych odcinków trasy BUKOŁAZ 21K EXTREMUM. Długi odcinek biegu po grzbiecie bardzo solidnego masywu. Zapomnijcie, że jesteście kilkanaście kilometrów od  Szczecina. W ten weekend udało Wam się znaleźć trochę czasu i wyjechaliście w Bieszczady :)

SZWEDZKI KAMIEŃ

Wbiegamy do Rezerwatu Przyrody Bukowe Zdroje im. Tadeusza Dominika. Największego rezerwatu Puszczy Bukowej. Zachowajmy szacunek dla otaczającej przyrody. Jesteśmy tylko przechodniami, którym powierzono wielki skarb. Na naszej drodze napotykamy Szwedzki Kamień. Jest dość prawdopodobne, że przybył w to miejsce aż ze Skandynawii. Zerknijcie na imponujący obwód: 910 cm i wysokość 180 cm oraz nieregularność kształtów. Współcześni designerzy niezdolni opracować podbnych. Tuż obok wije się przepiękny strumień Chojnówka. Jesteście w dobrym miejscu :)

ZBIORNIKI WODY

Po minięciu Szwedzkiego Kamienia wkraczamy na żółty szlak. Czeka nas ok. 700 metrowy podbieg malowniczym Gankiem wzdłuż krawędzi Doliny Chojnówki, a potem doliny Marzanny. Przebieg naszej drogi wyznaczają dostojne kamienie i może udzielić się wrażenie biegu starożytnym traktem. Przede wszystkim wspaniały ciąg widokowy. Jest tak, aż dobiegniemy do węzła dróg i ścieżek leśnych – polana Psie Pole. Potem czeka nas kontynuacja podbiegu (serio, ileż tych podbiegów) wzdłuż młodego boru sosnowego. Na chwilę opuścimy Rezerwat Bukowe Zdroje przebiegając nieopodal zbiorników rezerwowo-wyrównawczych stacji ZWiK Szczecin. Jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie biegu BUKOŁAZ 21K EXTREMUM. Zostało Wam już niewiele do mety :)

BIEG WŚRÓD TRAW

Może i zostało już niewiele do mety, ale dodatek EXTREMUM naprawdę zobowiązuje. Przed Wami wysokie łąki tzw. Śnieżnej Górki w Podjuchach, otwarty widok aż po horyzont, przede wszystkim slalom wyczerpujących podbiegów i zbiegów. Ci, którzy to przetrwają, przyjmują ponowne zaproszenie wbiegnięcia do Rezerwatu Przyrody Bukowe Zdroje.

 

CARL MEYER

Jesteście w pobliżu góry Świątek (119 m n.p.m.). Przebiegacie w sąsiedztwie ruin pomnika Carla Friedricha Meyera (1840-1904). Postaci niemieckiego nauczyciela, krajoznawcy i przede wszystkim wielkiego popularyzatora Puszczy Bukowej. Jako założyciel i wieloletni przewodniczący Towarzystwa Miłośników Puszczy Bukowej istotnie przyczynił się do rozwoju infrastruktury turystycznej Bukowej. W rok po jego śmierci jego przyjaciele z Buchheide-Verein ufundowali w hołdzie na wzgórzu pomnik, po którym dzisiaj pozostał ledwie ślad. Mimo wszystko nie przechodźmy obojętnie.

BIEG WĄWOZEM

Niewielki moment nałożenia się na siebie trasy biegu 21K (ok. 30 metrów). Dobre oznakowanie + pomoc wolontariuszy załatwi sprawę. W każdym razie nie omieszkajcie pozdrowić tych co nadbiegają z naprzeciwka. Kilka słów braterskiego pokrzepienia może stanowić o być, albo nie być utrudzonej duszy. Wy macie już z górki. Za chwilę wbiegniecie w urokliwy wąwóz. Puścicie się w dół. Nie wolno jednak zapomnieć o hamowaniu. Po przebiegnięciu wąwozu, czeka was równie piękny odcinek wzdłuż doliny strumienia Jeziorna. Niestety powoli wracamy do aglomeracji. Mijamy przydrożny krzyż, żółtą betonową wstęgę wiaduktu A6. Ostatni kilometr to głównie zbiegi. Na finiszu przyoszczędźcie energię na ostatni duży pagór. To tak, żebyście długo nie zapomnieli, skoro jesteście już na mecie, wyzwania BUKOŁAZ 21K EXTREMUM :)

CDN...